İdeal annelik ideal babalık yaşı

İdeal annelik yaşı uzun yıllardır tartışılan bir konudur. Bazı uzmanlar annelik için belirli bir yaşın olmadığını belirtirken çoğu uzman bilimsel veriler ışığında yaşlı annelerin iti, düşük ve ikiz yapma ihtimalinin yüksek olduğunu, erkek çocuk sahibi ihtimalinin ise azaldığını belirtmektedirler.

İdeal annelik ideal babalık yaşı
İdeal annelik ideal babalık yaşı

Yaşlı babaların çocuklarında da bazı sorunlar göze çarpmaktadır. Öğrenme kapasitesi düşüklüğü, cücelik ve erken yaşlanma riski yaşlı babaların çocuklarında istatistiklere bakıldığında çok daha fazladır.

Yapılan araştırmalar ve tutulan istatistikler yaşlı anne-babadan doğan çocuğun sağlıksız olma riskinin genç anne babaya göre çok daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu’ndan alınan bilgiye göre 33 yaşından büyük kadınların yumurtalarında dejenerasyon başlangıcı açıkça görülmektedir.

Erkeklerde ise sperm dejenerasyonu sorunu 40 yaşından sonra kendini göstermektedir. Araştırmalara göre ideal annelik ve ideal babalık yaşı farklıdır.

İdeal annelik yaşı yapılan araştırmalara göre 25 iken ideal babalık yaşı 27 dir. Amerika’da 50 yıldır takip edilen bir araştırmaya göre yaşlı anne babaların çocukları sağırlıktan cüceliğe bir çok farklı sorunla doğmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.