İnternetin Çocuklara Olan Faydaları

Günümüzde çocukların internet kullanımı oldukça yaygındır. Bu durumdan ebeveynler ise oldukça şikayetçidir. Bunun başlıca nedeni çocukların bilgisayar ve internet başında geçirdikleri zamanın çoğunun oyuna ayrılıyor olmasıdır.

Çocukların internet başında geçirdikleri zamanı iyi yönlendirmeleri ve internetin bilgi havuzundan faydalanmaları ise eğitimciler tarafında önemi bilinen ve üzerinde durulan bir konudur. Çocukların internette geçirdikleri zamanı iyi bir şekilde yönlendirmek ise ebeveynlerin ve öğretmenlerin ortaklaşa çalışarak uygulayabilecekleri bir şeydir.

Anne ve babanın gün içerisinde internette kullandığı zamanı öğrenmeye ayırmayı tercih etmesi çocukların örnek alması açısından oldukça önemlidir. Öğretmenlere ise bu konuda çocuklar için araştırma yaparak onlara doğru ve eğlenceli şekilde bilgiler öğreten siteleri bulmak ve tavsiye etmek hatta onlarla bu sitelerde bizzat zaman geçirmek düşmektedir. Çocuklara yararlı yolu göstermek için o yoldan ebeveynlerin ve öğretmenlerin de gitmesi son derece önemlidir.

Çocuklar İçin Siteler ve Yazılımlar

internet

İnternet bilgiyi son derece ulaşılabilir ve yaygın hale getirdiğinden bu yana, internet üzerinden öğrenme süreçleri de büyük oranda gelişmiştir. Çok büyük katkılarla oluşturulan wikipedia türü siteler bilgiyi yaygın hale getirmekte, görselliğe ve pratiğe dayanan siteler ve yazılımlar da çocuklara öğrenmeyi eğlenceli hale getirmektedir.

Çocukların bu tür sitelere ve yazılımlara yönlendirilmesi bu yazılımların da çocuklardan alınan geri bildirimler ile geliştirilmesi eğitim açısından gelecek yüzyılın en büyük adımlarından olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.