İnternetin Faydası Güncel Blog Kullanımı

1980’lerin başında askeri ve bilimsel araştırma ve geliştirme alanında, bilgisayarlar yardımıyla bilgi paylaşımında büyük potansiyel değer olduğunu gören bir grup insanın vizyoner düşüncesinin bir sonucudur.

1986’da ABD’de ulusal bilim vakfının sponsorluğunda, NSF net ABD çapında 56 kbps hızında internet omurgası oluşturulmuştur.

İnternet her geçen gün gelişerek insanların hizmet alanında yerini almış ve artık her işimiz internet yardımıyla yapılır hale gelmiştir. İnternetin bizlere sağladığı değişik hizmetler ve kolaylıklar bulunmaktadır. İnternet günümüzün en çok tercih edilen iletişim aracı olmuştur.

Bilgiye Hızlı Ulaştıran Güncel Blog

Güncel Blog
Güncel Blog

Blog genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. Bunun dışında, geri izleme (trackback) mekanizmasıyla, belirli bir yazı hakkında yazılan diğer yazıların belirlenebilmesi de mümkündür.

İlk bloglar elle yazılıp güncellenirken, bu gün bu iş için özel yazılmış yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılımlardan bazıları bir blog servisi sağlayıcı sitenin alt alan adları olarak yaratılabilen, bazıları ise kullanıcının kendi sunucusuna kurup çalıştırması gereken yazılımlardır.

Güncel blogların içeriği geleneksel internet içeriğinden farklılık gösterdiği için sadece bloglar için kurulmuş özel indeksleme mekanizmaları ve arama motorları bulunmaktadır. Technorati başarılı blog teknolojilerinden biridir.

Pek çok kişinin anlık olarak bilgi girişinde bulunduğu güncel blog siteleri aracılığıyla her konuda bilgi sahibi olmanız mümkün olacaktır. Sizlerde en kısa sürede güncel blog sitesi hazırlayabilir ve içersinde her türlü bilgiyi paylaşabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.