iPhone 4 (HD) Dünyaya Duyuruldu


Apple Şirketinin kısa bir zaman önce “7 Haziran’ı bekleyin”  sözlerinin ardından herkesin gözlerini bu tarihe çevirdiği iPhone 4G  tanıtım toplantısı Türkiye saati ile 20:30’da gerçekleşti. Ve bu telefonun resmi adı  iPhone 4 oldu.

iPhone 4’le kullanıcılarına birçok yenilik sunan Apple Şirketi sadece iPhone’un resmi isminde değişiklik yapmakla kalmadı, tasarımdan içeriğe kadar gözalıcı ve dikkat çeken  özellikleri iPhone 4 ile piyasa sundu. Özellikle ekran çözünürlüğü konusunda iddalı bir sürüm sunan Apple, yeni iPhone 4’e 960×640 değerlerinde bir ekran çözünürlüğü kazandırarak her iki eksende de piksel sayısını 2 katına çıkardı. Apple Şirketinin “Retina Display” adını verdiği bu ekran sayesinde piksel alanında 4 katlık bir artış sağlanmış oldu. 1 inç’e 326 pikselin düştüğü bu ekranda Apple’dan yapılan açıklamaya göre insan gözünün ayırt etme seviyesinin üstünde bir performans sağlayan yeni iPhone 800:1 kontrast oranına ve 3.5 inç’lik boyuta sahip durumunda.

A4 işlemci ile çalışan, yüzde 25 daha ince kasaya sahip olan iPhone 4’ün bataryası biraz daha büyük üretilmiş. Bu batarya  7 saatlik 3G görüşmesi, 6 saatlik 3G internet kullanımı, 10 saatlik video izleme ve 40 saat müzik dinleme gibi yeterlilikler sunmasının yanında iPhone 4,   5 megapiksel çözünürlüklü, 5x dijital yakınlaştırma yapan arka aydınlatmalı sensöre sahip bir kamera bulunduruyor.

Yazılım kısmına bakacak olursak , iOS 4’ün bir parçası olarak ana ekrandaki tüm yazı ve ikonlar otomatik olarak yüksek çözünürlükte görüntüleniyor. Diğer yandan 6 eksende hareket kontrolü sunan yeni jiroskop özelliğide iPhone 4’ün hareket kontrolünü daha artırıyor ve iPad’de olduğu gibi microSIM kartlar kullanıma sunuluyor. 720p 30 fps video kaydı yapabilen iPhone 4 kendi üzerinde bu videoları düzenmele imkanı sunmasıylada dikkatleri üzerine çekiyor.

iPhone 4 ile gelen önemli bir yenilik de FaceTime adı verilen video görüşme işlevi. Eklenen yüz kamerasıyla birlikte eski sürümlerinin eksiklerini teker teker iPhone 4 ile kapatan Apple Şirketi 15 hazirandan itibaren ADB’de ön siparişleri almaya başladı. 1 günde 600 bin sipariş ile şu ana kadar üretilen sürümlerin en iyi tirajına ulaşmış durumda. 4 Eylül 2010’da Türkiye ile tanışacak olan yeni iPhone 4, eylül ayı içerisinde ise 88 ülkede satışa sunulmuş olacak.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.