iPhone artık flash oynatıyor


iPhone un en büyük handikaplarından birtanesi olan Flash desteğinin bulunmamasını artık duymayanımız kalmamıştır. Buna rağmen bazı yazılımcılar Apple’ın sıkı kuralları karşısında çözüm üretmeyi ihmal etmiyor. Ve bu üretken yazılımcılar sayesinde iPhone üzerinden flash videoları izlemek ve flash tabanlı oyunları oynamak mümkün hale geliyor.

Peki bunu nasıl başarıyoruz?

Bu işi Cloud Browse adlı bir iPhone yazılımı ile gerçekleştiriyoruz. Yalnız şu anda bu yazılım Türkiye’deki App Store’da sunulmuyor fakat ABD’deki App Store’dan ücretsiz indirilebiliyor. Uygulamayı açtığınızda bizi bir tarayıcı karşılıyor ve bu internet tarayıcısı uzak bir bilgisayarın üzerinde açıldığından bütün kodların çalıştırılması o bilgisayarda yapılıyor. Bunun akabinde ise biz kullanıcılara sadece istediğimiz videoyu izlemek ve seçtiğimiz hangi oyun(flash tabanlı) olursa olsun oynamak kalıyor.

Videolarda ses kalitesi çok iyi yalnız görüntü sesin biraz gerisinde kalıyor. Bunu gözardı edebilen kullanıcılar için sorun yok gibi gözüküyor. Ancak flash tabanlı canlı TV yayını izlediğimiz zaman uygulama problem çıkarabiliyor. Yani görüntü oynarken ses bir yerde takılabiliyor. Bu da eksi not verilebilecek bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulamayı geliştiren Boston’lu yazılımcı Lida Tang, ücretsiz sunulan bu uygulamanın 15 dakikalık bağlantıya izin verdiğini ve çerçeve hızının düşük olduğunu söylüyor. Ama önümüzdeki günlerde 9.99 $ fiyatı ile pazara sunulacak Cloud Browse un yeni sürümünün bu sorunu ortadan kaldıracağı belirtiliyor.

Peki bu ürün Türkiye App Store’da da piyasa sunulacak mı eğer sunulacaksa ne zaman? Bunada ilerki günlerde tanık olacağız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.