İran’dan Youtube’a alternatif!

Bütün dünyada baskıcı rejimler internet konusunda ciddi manada kısıtlamalarla kendi ülkesinin internet kullanıcılarına zor zamanlar yaşatıyor. Sansür ne yazık ki yüzyılımızda halihazırda aşılabilmiş değil.

İran, S. Arabistan, Çin gibi despot ülkelerde sıkça karşılaştığımız yasaklar zaman zaman gündemimize gelir. Bir aralar Türkiye de bazı internet siteleri konusunda ciddi bir sansür uygulamasına girmiş ve uzun süre bu uygulamalar devam etmişti. Halihazırda bir çok mahkeme kararıyla bir çok siteye erişimler engellenmiş durumda olabiliyor.

iran'dan youtube alternatifi
iran’dan youtube alternatifi

Bazı ülkeler ise, içeriğini kendileri kontrol edebilecekleri bir internet alanı yaratmak konusunda bazı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Bu çalışmaların neticesinde batı odaklı internetin yerini doğuya kayan odaklı bir internet dünyası alabilir. Bu ülkelerin başında Çin geliyor. Çin hem arama motorlarında hem de sosyal paylaşım sitelerinde kendi dünyasını oluşturmaya ve içeriği böylece kontrol altında tutmaya çalışan en büyük ülke konumunda.

Güçlü bir ekonomisi olan Çin kısmen bunu başarırken, şimdi batıyla husumet halinde yaşayan İran da bu yolda ilerleyeceğinin sinyallerini veriyor. Şimdi ise iran kendi youtube unu kurdu. İran ilk icraat olarak içeriklerinin çoğunu tasvip etmediği video paylaşım sitesi Youtube’a alternatif olarak tamamen İran ürünü bir internet sitesi kurdu. İçinde haram içeriklerin yer almayacağını bu İran merkezli yeni sitenin adı Mehr…

Bu sitede bütün paylaşılan içeriklerin gözden geçirilecek olması ve sıkı sansür uygulamaları yaşanacağı beklense de, bu tür bir alanda internete girmek isteyen muhafazakar insanlar için iyi bir alternatif olacağını iddia edenler de var.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.