İşten çıkartma zorlaştı

Son yıllarda işçi ile işvereni karşı karşıya getiren bir çok yönetmelik çıkarıldı. Çoğu tepkiler sonucu geri çekilse de uygulamaya konulanlar da mevcut.

Bu yönetmeliklerin çoğu işçilerin tepkisi yüzünden geri çekildi. Ancak bunların aksine patronların tepki gösterdiği yönetmelikler de görmek mümkün. Danıştay’ın oy birliği aldığı karar ise sözleşmeli devlet memurlarının işten çıkartılmaları hakkında verilen bir değişiklik.

İşten çıkartma zorlaştı
İşten çıkartma zorlaştı

Yeni yönetmeliğe göre artık mazeret bildirmeden 3 gün işe gelmeyen veya 1 yılda toplam 10 iş günü işe gelmeyen sözleşmeli memur işten çıkarılamayacak. Sözleşmeli memurların uzun süredir protesto ettiği yönetmelik değiştirilmeden önce yanlış uygulamalara yol açabiliyordu.

Yeni yönetmelik ile sözleşmeli memurlar ile kadrolu memurlar işten çıkarma yönünden aynı statüye sahip oldular. Uzmanlara göre kötüye kullanılmadığı taktirde yönetmeliğin durdurulması memur statüleri açısından bir devrim niteliğinde.

Ancak uygulamanın iyi veya kötü yönde kullanıp kullanılmayacağını zaman gösterecek. Kararın değiştirilmesi için dava açan Türk Sağlık-Sen Danıştay’ın işe gelmeme süreleri ile ilgili kararı iptal etmesini istemişti. Karar Sağlık- Sen lehine çıkmış durumda.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.