Kansızlıktan Kurtulma ve Kan Yapan Yiyecekler Nelerdir?

http://i28.tinypic.com/b6buhh.jpg

Öncelikle kansızlık olgusundan bahsedelim.Kimin yüzünün solduğunu görsek ilk soracağımız soru “Kansızlık sorunun mu var?” sorusu olur heralde.Kansızlık pek ciddiye alınmaz.Fakat kansızlık çoğu önemli hastalığın altında kansızlık sorunu vardır.Yani önemsememiz gereken bir konudur.
          Kansızlık, doku ve organlarımıza oksijen ve diğer maddeleri
ulaştırmakla görevli, kırmızı hücrelerin azlığı olarak ifade edilir.
Bu hücreler belli bir miktarın altına inerse “kansızlık” başlar.

Kansızlık Belirtileri

  • Kansızlığı olan insan çabuk yorulur
  • Halsizdirler
  • Nefes darlığı ve göğüs ağrısı
  • Bir konuya odaklanmada zorlanırlar ve genelde uykusuzluk çekerler
  • Sinirlenmeye yatkındırlar

Kansızlık çeken birinin işi basite almayıp mutlaka bu tür testleri de yaptırması gerekir.

Kansızlığa Çözüm Yolları ;

Kansızlığı yenmek için ; B12, C vitamini ve demir içeren gıdalar almak gerekiyor. Karaciğer, tüm kırmızı etler, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, yeşil sebzeler, domates, tere, roka, kuruyemiş ve süt ürünleri iyi kaynaklardır.Demir, sebzelerin kabuğuna yakın yerlerde daha çok bulunduğundan patates gibi sebzelerin kabuğu içinde pişirilmesi önemli bir noktadır. Bu yöntem daha çok demir alınmasını sağlar.

Herbalist Tarkan Güveloğlu, çözüm olarak iyi bir tedavinin yanı sıra, doğal çözümlere de dikkat çekiyor. Alınan gıdalara da dikkat etmek gerektiğinin altını çizen Güveloğlu, “Fazla miktarda çay, kahve, kola, sigara ve alkol tüketimi kansızlığa neden olabilir. Bunlara dikkat etmeli” diyor. Güveloğlu’na göre gıdalarla birlikte içilen çay, besinlerdeki demir ve C vitamininin vücut tarafından emilemeden idrar ile atılmasına sebep oluyor. Uzman, “Çayı yemekten yaklaşık 1 saat sonra içmek daha yararlıdır. Sigara ve alkol de, vücudun kalsiyumu kullanma yeteneğini azaltarak kemik erimesine yol açar. Sigaranın ayrıca kemik hücrelerine toksik etkisi var” şeklinde bazı önerilerde bulunuyor.

Tarkan Güveloğlu, kan yapıcı bazı şifalı ürünleri de şöyle sıralıyor; Saf arı poleni, iyi cins çiçek balı, kuşburnu marmelatı ve çayı, üzüm pekmezi, dut pekmezi, keçiboynuzu (harnup) pekmezi, Tahin, kına, kına kabuğu, keten tohumu, arı sütü, balık yağı, soya sütü ve yulaf sütü…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.