Kemik erimesinden korunmanın yolları

Kemik erimesi aslında hemen hemen her yaştaki insanda bulunan bir durumdur. Ancak özellikle kadınlarda yaş ilerledikçe bu erimenin miktarı artmakta ve hastalık boyutlarına gelmektedir. Kemik erimesi hastalığı kemiklerin güçsüz hale gelerek daha kolay kırılır hale gelmesidir.

Kemik erimesinden korunmak için küçük yaşta bu konuda bilgiler edinmeli ve küçük yaşta önlemler almalıyız. Çünkü kemik erimesi başladıktan sonra bu durumu tersine çevirebilecek bir tedavi şekli bulunmamaktadır.

kemik erimesi
kemik erimesi

Kemik erimesinin oluşmaması için ise küçük yaştan itibaren düzenli olarak süt içilmelidir. Ancak bizim toplumumuzda süt sadece yetişme döneminde olan çocuklar tarafından içilmekte.

Oysaki yetişkinlerimizin de günde 2 bardan süt içmesi gerekmektedir. Süt içerisinde en çok kalsiyum bulunduran besindir. Yetişkinlik döneminde süt içmeyen insanlar ileride kemik erimesi başladığında avuçlarca kalsiyum ilaçları almak zorunda kalacaklardır. Kemik erimesi miktarı artmış insanların ise günde 4 bardak süt içmesi gerekmektedir.

Kemik erimesi özellikle kadınların menopoz döneminden sonra oluşmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için herkesi süt içmeye davet ediyoruz. Sütü alırken sütün uzun ömürlü olmasına ve paketi açıldıktan sonra 2-4 gün içerisinde tüketilmesine de ayrıca dikkat etmeliyiz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.