Kemoterapi nedir?

Kemoterapi gören inşaların çoğunun saçları dökülür. Bu tedavi esnasında kullanılan ilaca göre değişir. Kimisinde dökülme az olurken kimisinin saç dökülmesi fazla olmaktadır. Bu tedavinin yöntemiyle ve tedavide kullanılan ilaçla alakalı bir durumdur.

Ancak kemoterapi gören insanların saçları konusunda sıkıntıya girmemesi gerekmektedir. Çünkü yapılan son araştırmalara göre kanser tedavisinin yenilmesindeki en büyük faktörlerden biriside tedaviyi gören kişinin moralinin düzgünlüğü. Saçlarınızın dökülmesini değil onların yeniden çıkabileceğini düşünün. Asla moralinizi bozmayın.

kemoterapi merkezi
kemoterapi merkezi

Kemoterapi görenler için saç dökülmesini azaltan ilaçlar piyasada bulunmaktadır. Ancak bu ilaçların bir yarar sağladığı henüz tıbben açıklanmamıştır. Bunları kullanmanızı önermiyoruz. Özelliklede sizin kemoterapi sırasında aldığınız ilaçlarla etkileşime geçip size daha fazla zarar verecek bir durum söz konusu olabilir. Eğer ki ille de bu saç dökülmesini engelleyen ilaçlardan kullanacaksanız kesinlikle tedavinizi yapan hekimle bu konuyu konuşmalısınız.

Kemoterapi sırasında saç dökülmesini azaltan yöntemlerden birisi bol su tüketmektir. Kemterapi gören hastaların günde en az 2 lt su içmesi gerekmektedir. Ne kadar çok su tüketilirse dökülen saç o kadar azalacaktır ve saçlarınız geri çıkarken daha hızlı çıkacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.