Kemoterapi saç döker mi?

Kanser hastalarının gördüğü kemoterapi tedavisi sonrası saç dökülmesi büyük bir oranda gerçekleşmektedir. Saç dökülmesi kemoterapinin durumuna göre çok şiddetli olduğu gibi çok az dökülen kemoterapi sonrası saçlar da vardır.

Kemoterapide kullanılacak olan ilaçların şekline göre değişiklik gösteren kemoterapi çeşitleri saçların dökülmesi konusunda da farklılıklar taşır. Kemoterapi gören hastalar çok fazla su içtiğinde saç dökülmesini azaltabilmektedir. Yalnız bu konuda hekiminize de mutlaka danışmayı unutmayınız. Baz kemoterapi tedavisi çok fazla su tüketiminde sorun yaratabileceğinden bunu önemsemeniz gerekir.

kemoterapi
kemoterapi

Kemoterapi tedavisinde moral ve motivasyon iyileşme sürecinin hızlanması için çok önemli olduğu gibi aynı şekilde saçların dökülmesi konusunda da moral çok önemli bir faktördür. Kemoterapi esnasında saç dökülmesini daha çok kadınlar fazlası ile önemsediğinden onların moralinin yüksek tutulması gerekir.

Kemoterapi tedavisi sonrası saçların hızla çıkacağını sıkça hatırlatmak belki onların morali açısından iyi olacaktır.

Kemoterapi tedavisi gören hastaların yapması gereken sadece morallerini yüksek tutmak olduğundan buna azami gayret gösterilmesi gerekir. Hekimler zaten gerekli müdahaleyi yapmış olduğundan bize düşen ise kendimizi dirençli ve moralli tutmak olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.