KURU ÜZÜMÜN BİLMEDİĞİMİZ FAYDALARI

 

Sağlığımızı için doğal yollardan beslenmeli, sporumuza ve gerekli rutin hastane kontrollerimize önem vermeliyiz. Evimize mümkün olduğunca sağlıklı ve doğal gıdalar dışındaki besinleri sokmamalıyız. Soframızdan eksik etmemiz gereken besinlerden biri de kuru üzümdür. Kuru üzümü mutlaka her gün tüketmeli, çocuklarımızda da alışkanlık haline gelmesini sağlamalıyız. Kurutulmuş meyveler içinde en çok tercih edilen kuru üzümün içinde A ve B1 vitaminleri bulunmaktadır.

indir (1)

Yine içinde bulundurduğu potasyum, sodyum ve demir gibi mineraller sağlığımız için oldukça önemli olduğundan özellikle hamileler için tüketilmesi şiddetle tavsiye edilen besinlerin başında gelir. Kuru üzümde su oranı düşük olduğu için düzenli kullanıldığında önemli derecede enerji vermektedir. Özellikle çocuklarda demir eksikliğine çok iyi geldiğini ve kara çekirdekli üzümün zeka gelişimine ciddi anlamda destek olduğunu söyleyebiliriz. Kansızlık gibi durumlarda da tüketilmesi tavsiye edilen kuru üzüm, aynı zamanda karaciğer dostu bir besindir.

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz kuru üzüm, sarılık hastalıklarında, göğüs hastalıklarında, eklem iltihaplarında ve öksürük gibi durumlarda da kullanılmalıdır. Ayrıca kansızlık, zayıflık ve halsizlik içinde düzenli olarak kuru üzüm tüketilmeli ve barındırdığı potasyum, kalsiyum, demir gibi zengin minerallerin faydaları ve vücuttaki önemi atlanmamalıdır. Maliyeti oldukça düşük olan ve her yerde kolayca bulabileceğimiz kuru üzümü sağlığımız için sofralarımızdan eksik etmemeli sık tüketmeye özen göstermeliyiz. Vücut sağlığımızın sağlıklı beslenmeden geçtiğini unutmayalım.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.