Manipülasyon Ne Demektir

Psikoloji biliminin inceleme alanı olan manipülasyon davranışların ve kanaatların değişimini sağlayan bütün etkileme ve yönlendirme uygulamalarına verilen addır. Televizyonda siyasi haberlerde ve özellikle finans haberlerinde aslında çoğu kez duyduğumuz bir kelime olarak karşımıza çıkan manipülasyon insanların ilgilerini farklı yönlere çekebilmek adına yapılan hamleleri içermektedir.

Özellikle uygulama aşamasında insanların ilgilerini farklı yönlere çekebilmek için yapılan manipülasyon insanların istemedikleri halde farkında olmadan dikkatlerinin dağılmasını sağlamaktadır. Kişilerin ve kurumların gerek ekonomik gerekse siayasal çıkarları adına kullanılan bu yöntem sayesinde birçok kurum ve kişi kendini bulunduğu durumdan adeta sıyırmayı başarabilmiştir diyebiliriz.

Manipülasyon Ne Demektir
Manipülasyon Ne Demektir

Hem iktisatçıların hemde sosyologların yakından takip ettiği finansal manipülasyon özellikle küresel ekonomide çok ciddi kazançların elde edilmesini sağlayan önemli bir olgu olarak göze çarpmaktadır. Fiyatların olduğundan farklı olarak yapay bir seviyeye getirilmesini sağlayan finansal manipülasyon yapan kurumlar ve kişiler büyük bir kazanç sağlamaktadır.

Normalde arz ile talebin ortaya koyduğu fiyatları finansal manipülasyon sayesinde değiştirebilmek mümkündür. Buda fiyatların dengesini bozmaktadır. Ancak şu iyi bilinmelidir ki finansal manipülasyon yapmak sermaye piyasasının koyduğu kurallar çerçevesinde yasaktır ve suç olarak sayılmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.