Maydanoz ile zayıflayın

Maydanoz tüm yemeklerde ve salatalarda kullanılan lezzetli bir bitkidir. Yemek kültümüze çok fazla girmiş olması onu diğer birçok zayıflama bitkisinden ayırır. Evde maydanoz yetiştirmek mümkündür. Maydanozun yetiştirilmesi kolaydır ve fazla zahmet istemez.

Ayrıca her mevsim pazarda maydanoz bulmak mümkündür. Bu nedenlerle hem vitamin hem mineral yönünden maydanoz önemli bir bitkidir.
Son zamanlarda Diyet Uzmanı İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği maydanoz suyu diyet yapanların gözdesi durumundadır. Maydanoz suyunda bulunan yüksek klorofil kanı hızlandırarak oksijeni tüm metabolizmaya sokar.

Bu da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Sindirim enzimlerini uyaran maydanoz bu enzimleri hızlandırır.

Maydanoz kürü aynı zamanda doğal bir gençlik iksiridir. Maydanoz kürü yapımında birçok tarif bulunmakla birlikte uzmanlar yemeklere katılan maydanozun bir kür niteliği taşımadığını belirtmektedirler. Maydanoz kürü uygulamak için diyetisyene başvurmak önemlidir.

Maydanozun zararları da sayısız yararının yanında bilinmesi gereken bir gerçektir. Özellikle hamile ve yeni doğum yapmış kadınlara maydanoz zararlı olduğu için önerilmez. Hamile kadınlarda fazla yendiğinde hazım zorlukları yapan maydanoz, yeni anneler de ise sütün azalmasına neden olabilir

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.