Neden uyuruz ?

Neden uyuruz neden insan uykuya ihtiyaç duyar sorusunun cevabı yapılan anketler sonucunda genel olarak alınan en net cevap ile dinlenmek içindir. Eminiz bu yazıyı okurken sizinde aklınızdan geçen ilk ve yanlış cevap bu olmuştur.

Evet eğer sizde gerçekten dinlenmek için olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz uykunun dinlemek ile alakası yoktur. Bilim adamları bunu araştırmak için defalarca testler ve analizler yapmışlardır.

Neden uyuruz ?
Neden uyuruz ?

Analiz ile deney yapılacak bireyin ilk gün uykusuz kaldığında gözlerinin aşırı ağrıdığını ikinci gün uykusuz kaldığında halisilasyonlar gördüğünü daha sonraki günlerde trafik levhalarını hayvanlara benzettiğini daha sonraki günlerdede konuşma ve işitme fonksiyonunu geçici olarak kaybettiğini gözlemlemişlerdir.

Bunun gibi uzun zaman önceden bu yana bir çok tesler ve analizler yapılmasına rağmen bilimin bu konuda elde ettiği malesef hiçbirşey yok. İnsanların neden uykuya ihtiaç duydukları bilim dünyası tarafından net bir sebebe bağlanamıyor ancak çoğu kişinin düşüncesine göre vücudun dinlenme ihtiyacı duymasından kaynaklanmaktadır. Yinede bilim dünyası bunu tam olarak kanıtlayamadığı için tek büyük bir gerçek varki ; Neden uykuya ihtiyacımız olduğunu bilmiyoruz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.