Network nedir

İlk bilgisayarların bir oda kadar büyük olduğundan ve gündelik hayattaki kullanım tarzının çok ötesinde basit işlevlere sahip olduğu eskiden beri söylenegelmiştir. Bilgisayarın kişileşmesi ve evlere girmesinin ardından bilişim teknolojileri çok yüksek bir ivmeyle yükselişe geçti. Çünkü artık bilgisayar bir pazara, yüksek paraların döndüğü bir sektöre dönmüştü.

Zamanla beklentilerimiz değişti ve bilgisayarları birbirine bağlama gereği hissettik. İki ya da daha fazla bilgisayarı birbirine bağla işi olarak tanımlayabileceğimiz network internet kafelerden farklı kıtalardaki çok uluslu şirketlere hemen her alanda olmazsa olmaz bir teknoloji. Network işinin Ethernet kartlarına kablolar ile uygulanması yerel ağ yani LAN olarak adlandırılıyor.

Network nedir
Network nedir

Fakat LAN teknolojisi de yalnızca kısa mesafeler ile bağlantı kurmaya yaradığı için Network’ün internet üzerinden kurulmasına olanak sağlayan sistemler geliştirilmiştir. Böylece dünyanın bir ucundaki bir bilgisayar okyanusun ortasındaki yol alan bir teknedeki bir başka bilgisayara bağlanıp dosyalarına erişebiliyor; veri paylaşımında bulunabiliyorlar.

Son gelişmelerle birlikte daha hızlı bağlantıyı sağlamaya olanak sunan ve böylece hem mesafeleri hem de zamanı kısaltan fiber obtik teknolojisi yaygınlaşmaktadır. Türkiye’de pek çok firma halihazırda fiber optik teknolojisi için alt yapı yatırımlarına devam etmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.