Nezle Nedir,nezle belirtileri ve nezle tedavisi

Nezle Nedir, Nezle Belirtileri ve Nezle Tedavisi

Nezle, genellikle virüs ve bakterilerin neden olduğu acil tedavinin lazım olmadığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Havadan burun (solunum) yoluyla alınan virüsler buruna tutunur ve bağışıklık sistemi bu virüsleri vücuttan atmak ister. Bu da hapşırma, burun akıntısı ve ateşlenme gibi belirtileri ortaya çıkartır. Virüs vücuttan çıktığında bu belirtiler de sona erer. Bazı insanlar çok ağır nezle olurken bazı insanlar nezle nedir bilmezler. Bu vücut direnci ile ilgili bir durumdur.

Nezle ile grip aynı hastalık olarak bilinir ancak ikisi farklı hastalıklardır.Nezle hafif ve virüslerle oluşur. Grip ise aniden ve yüksek ateşle birlikte görülür.

Nezlenin Belirtileri

Nezle ortaya çıktığında belirgin belirtiler vardır. Bu belirtiler sık sık hapşırma ve boğaz da gıcıklanmadır. Burun tıkanması ve burun akıntısı da en önemli belirtilerindendir. Balgam çıkartmadan öksürük başlar ve geceleri aşırı derecede öksürük görülür. Bunlar da nezlenin en önemli belirtileridir. Diğer belirtiler ise, ilk iki gün yüksek ateş sonraki aşamalarda normal ateş, iştahsızlık, hapşırma, öksürük, hafif ishal ve huzursuzluktur.

Nezlenin Tedavisi

Nezlenin tedavisinde sıvı çok önemlidir ve bol bol sıvı alınmalıdır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için kimseyle yakınlaşma olmamalıdır. Ateşlenme olduğu için kalın giyinmeden uzak durulmalıdır. Sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır. Burun damlası (burun spreyi) ve ateş düşürücü gibi ilaçlar da alınarak hastalığın tedavisi sağlanmalıdır.

Her yazımızda önerdiğimiz gibi bu yazımızda da yine ağır bir durum görüldüğünde (yaklaşık 2 haftadır nezleniz geçmediyse) kesinlikle doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.