Oda kokuları astımı tetikliyor

ODA KOKULARI ASTIMI TETİKLİYOR.

Göğüs hastalıkları uzmanları son yıllarda kullanımı oldukça artan oda spreyi, tütsü, kokulu mum, kurutulmuş çiçek yaprakları gibi koku verici maddelerin göğüs hastalıkları ve Astım rahatsızlığını tetiklediğini belirtiyorlar.

Bulunduğunuz mekâna hoş bir koku vermek veya bulunan kötü kokuların giderilmesi için kullandığınız yapay kokuların içerisinde bulunan kimyasal maddeler üst solunum yollarını etkiliyor. Göğüs de ve nefes borusunda daralmaya yol açan bu ürünler özellikle Astım rahatsızlığı bulunan kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açarak hastalığın müzminleşmesine ve ilerlemesine neden oluyor.

Bu ürünler içerisinde en tehlikelileri olarak nitelendirilenler ise tütsüler ve kokulu mumlar. Bu iki ürünün spreylere göre daha tehlikeli olmasının nedeni ise yakılarak kullanılıyor olması. İçerisinde bulunan kimyasalların sağlık açısından zararlı olması ve bu iki ürünün yakılarak kullanılması sonucunda etkiler daha da ağırlaşabiliyor.

Bu tür ürünleri kullanmak isteyen kişiler için aldıkları ürünün kalitesine dikkat etmeleri ve mümkünse buharlaştırma yolu ile koku ve ferahlık veren ürünleri tercih etmeleri öneriliyor.

Torbalar içerisine konularak satışa sunulan kurutulmuş çiçeklerde yapay kokular kullanılmadığı sürece astım hastalarının bu ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilecekleri belirtiliyor.

Astım hastalığı bulunan kişilerin özellikle kaçınması gereken ürünlerin başında ise lavabo ve banyo için kullanılan spreyler yer alıyor. İçerisinde normal spreylere göre daha fazla kimyasal madde bulunan bu ürünler Astım hastaları tarafından kesinlikle kullanılması gerektiği vurgulanıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.