Önemli Bir Gelişme; Türk Doktorun Çığır Açan Buluşu

               ABD’de görev yapan Türk bilim adamı Aykut Burak, annelerin özürlü bebek sahibi olmalarını engelleyen yönteme imza attı.

                 Güney California’da kadın hastalıkları, doğum ve kısırlık uzmanı olarak görev yapan Dr. Aykut Burak, Karşılaştırmalı Gensel Seçilebilirlik (Comparative Genomic Hybridization-CGH) yöntemiyle, ertelenmiş hamilelikte, özürlü bebek sahibi riskini minimuma indirdi.

DÜŞÜK RİSKİ DE KALKIYOR

              Yapay döllenme için dondurulan yumurtaları CHG testinden geçiren ve yalnızca sağlıklı kromozomlu yumurtaları seçip, döllenmeyi de bu yumurtalarla sağlayan Dr. Burak, yeni tedavi yöntemine ilişkin, “Yumurta dondurma kadınlara mükemmel bir seçenek sunuyor. Kadınlar belirli bir yumurta sayısı ile doğuyorlar ve bu sayı zamanla azalıyor.Eğer hamile kalmak geciktirilmek isteniyorsa, merkezimizde uyguladığımız genetik test ile yumurtalar dondurularak anne adaylarının ‘biyolojik saatleri’ni durdurmanın yanı sıra, CHG testi ile sağlıklı kromozom yapısına sahip yumurtaları seçip, hem düşük yapma hem özürlü bebek dünyaya getirme riskini çok aza düşürmeyi başardık” dedi.

GÜVENLİ TESTE ULAŞTIK

              Dr.Burak konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Yumurta dondurma tedavisi ile çocuk sahibi olma potansiyelinin geciktirilmesi son on yıllık bir dönemde bir seçenek olmasına karşın, çok yakın bir zamana kadar yumurtanın kromozomlarındaki bozuklukları güvenilir bir şekilde test edemiyorduk.CGH testi yumurta dondurma sırasında kromozomları normal olan yumurtaların belirlenmesini sağlayarak ileriki dönemde hamile kalınmak istendiğinde sadece genetik olarak normal yumurtaların kullanılmasını sağlıyor. Yumurtaların normal olup olmadığını dondurma işlemi sırasında bilmek çok önemli. Çünkü hala zaman varken daha çok yumurta dondurulabilir. Yeni test ileride çocuk sahibi olmak istediğinizde ve dondurulan yumurtalar çözüldüğünde bütün yumurtaların anormal olması riskini azaltıyor.” bilgisini verdi.

Önemli bir seçenek sunuyor

             Dr. Aykut Burak kromozomları test edilmiş ve dondurulmuş yumurtadan dünyaya gelen ilk bebeğin doğum haberini de verdi. Yeni bir genetik test olan CGH yöntemi ile test edilip kromozomları normal olan dondurulmuş bir yumurtadan, tüp bebek tedavisi ile oluşan bebeğin bu ay başında dünyaya geldiğini açıklayan Burak, “Bu yeni teknoloji hamile kalmayı geciktirmek isteyen anne adaylarına önemli bir seçenek sunuyor” açıklamasını yaptı. CGH yöntemi kullanılarak, dünyaya gelen ilk bebeğin, genetik olarak test edilip dondurulan normal kromozomlu yumurtaların, çözülerek döllendirildiğini anlatan Dr. Burak, “Oluşan iki embriyodan birinin rahim içine transfer edilerek sağlıklı bir bebek dünyaya geldi” dedi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.