Onikiparmak bağırsağı ülseri

Onikiparmak bağırsağı ince bağırsağın 25 santimetreye yakın olan ilk bölümüdür. Şekli c harfi gibidir. Onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülsere tıp dilinde duodenum ülseri denir.

Nedenleri genellikle insanların sık karşılaştığı rahatsızlıklar olduğu için teşhis ve tedavisi zordur. Ağrısı birçok basit hastalığın ağrısı ile hemen hemen aynıdır. Bu nedenle ancak hastalık ilerlediğinde doktor teşhisi mümkün olur.

Tedavi edilmeyen gastrit, asit fazlalığı, sinir bozukluğu, düzensiz hayat, gürültü, fazla miktarda sigara, çay, kahve ve alkol kullanmak, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp hastalıkları, hormon dengesizliği, dengesiz beslenme, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler yeme, haddinden fazla et, hamur işleri veya baharatlı yiyecekler ve bazı ilaçlar; onikiparmak bağırsağında ülserin meydana gelmesinde ana neden olabilirler.

Hastanın ilk bulgusu ağza su gelmesidir. Mide ekşimesi de sıkça görülür. Dil paslıdır ve renk solgundur. Baş dönmesi ve terleme sürekli artar. Hasta midesinin üstüne basılınca ağrı hisseder. Hastalığın tedavisinde doktorlar düzenli yaşamayı ve düzenli beslenmeyi ön plana çıkartırlar. Gerekli durumlarda cerrahi müdahale yapılabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.