Parkinson Hastalığı


Parkinson hastalığı, beynin alt bölümünde yer alan gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı olarak gelişen bir sinir sistemi hastalığıdır. Parkinson, kronikleşen ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır.

Parkinson hastalığında, bozukluk beynin vücutta koordinasyon sağlayan bölümünde oluşur. Sebebi bilinmiyor olsa da Parkinson’un bağlı olduğu sendromlar açıklanabilmektedir. Enfeksiyonlar, aile faktörü, arteroskleroz, tümör ve travma gibi rahatsızlıklar bu sendromları oluşturur.

Parkinson belirtisi titreme ile başlar. Genelde tek elde başlayan titreme ilerleyen süreçte diğer elde de başlar. Boyun kaslarında kasılma ve sertleşme görülür. Titreme genelde dinlenme esnasında görülür. Stres ve yorgunluk bu titremenin şiddetini artırır.

Kasların kasılmasından ötürü hareket kabiliyetlerinde azalma ve hantallık görülür. Okuma ve konuşmada zorluklar yaşanır. Yüz kaslarında da hissedilen hastalık nedeniyle mimik ve jestlerde azalma ve hatta kaybolma görülür. Beden kontrolü gittikçe güçleşir ve idrar tutamama gibi durumlar görülebilir. Parkinson’a ileri evrelerinde depresyon da eşlik eder. Parkinson hastalarının yarısına yakın bir kısmında bunama görülür.

Parkinson her hastada değişik tablo gösteren bir hastalıktır. Bazı hastalarda hızla kronikleşirken, bazı hastalarda yavaş bir seyir göstererek, hastalığın ilk evresi yıllarca kronikleşmeden devam eder.

Parkinson’un belirli bir tedavisi yoktur. Ancak dopamin takviyesine bağlı tedaviler en sık uygulanan tedavidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.