Parmak emme tedavisi

Parmak emme çocuğunuzun 4 yaşının ortalarına kadar devam ettirdiği bir alışkanlıktır. 10 çocuğun 8 inde görülen bu durum ciddi bir sorun yaratmaz.

Parmak emme tedavisi
Parmak emme tedavisi

Bu yaşı geçen parmak emmeler ise büyük bir sorunun habercisi olabilir. Bu nedenle önlemler alınmalı ve gerekiyorsa tedavi için doktora başvurulmalıdır.

Doktorlar tarafından verilen önlemler ve tedavi paketinin içinde genel olarak en iyi önlemin amme içgüdüsünün yoğunlaştığı ilk 3 aylık dönemde çocuğu emzikle tanıştırmak gelir.

Emzik parmak emme alışkanlığından daha çabuk bırakılabilmektedir. Eğer sorun okula başlayınca da devam etmişse çocuğunuzun alay konusu olmadığı konusunda dikkatli olun. Alay konusu olan çocuğun bu davranıştan vazgeçmesi iyice zorlaşır.

Vazgeçse bile etkileri sürecektir. Parmak emmeyi bırakma tedavisi biraz da doğru zamanlama ve kararlı olma gerektirir. Çocuğun da parmak emmeyi bırakması için ikna edilmesi önemlidir.

Eğer baskıcı bir davranış tarzı uygularsanız bu alışkanlığa daha çok sahip çıkacaktır. Çocuğun bırakmaya karar vermesi durumunda durum aile büyükleri arasında çocuğun olduğu bir ortamda konuşulmalı ve çocuk övülmelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.