Pazartesi Sendromu Nedir?

Haftanın 7 gün olması ve hafta sonunun Pazar günü ile birlikte bitmesinin hemen ardından, yeni bir hafta yeni bir koşturmaca ve yeni bir stres yükü sizi bekliyor olacak.

İşte bu açıdan baktığınızda memur ve çalışan kesimde “pazartesi işe gitmek istemiyorum” şeklinde yansıyan ve öğrenci kesiminde “pazartesi okula gitmek istemiyorum” şeklinde dışavuran bu haykırış; bize pazartesi sendromu konusunda bilgi vermektedir.

pazartesi sendromu
pazartesi sendromu

Pazartesi gününün bir sendrom haline gelmesinin çeşitli sebepleri bulunmaktadır, haftanın çok uzun gelmesi ve daha haftanın ilk günü ve ilk saatleri olması insanı umutsuzluğa sürüklüyor örneğin. Fakat bunun ötesinde hafta boyunca yaşanacak olan olası stresleri biliyor olmanız, sizi işe gitmek ya da okula gitmek konusunda biraz huzursuz ediyor.

Olayın bir diğer boyutu da güzel bir haftasonunu düşünmeden ve farketmeden yaşadınız; hemen ardından zamanın bitiyor olması sizi huzursuz ediyor. Belki öylesine güzel bir haftasonu geçirdiniz ki, haftasonu hiç bitmeyecek düşüncesine dahi kapılmış olabilirsiniz.

Tabi pazartesi sendromu kavramını fırsat haline getiren çeşitli servisler de var. Daha önce takip ettiğim ama uzun zamandır haberdar olamadığım bir servis de, sadece pazartesi günlerini satış günü ilan etmiş ve o gün 50 civarında ürünü çok ucuz fiyatlardan satışa çıkarmıştı, gayet başarılı olduğunu da söyleyebiliriz.

İnsanların sinirli ve stresli iken daha fazla alışveriş yaptıkları gerçeğini de bu açıdan değerlendirdiğimizde görebiliriz. Bu sebeple pazartesi günleri olabildiğince alışveriş yapmaya çıkmamanızı sizlere önermekteyiz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.