POS Cihazları

POS kavramı dünya çapında kendini ispatlamıştır ve hızla yazar kasaların yerini POS terminalleri almaktadır. Pos cihazlarında kullanılan ribonları etiketvebarkod.com da bulmanız mümkündür.

Pek çok ülkede orta ve büyük perakendeciler, POS sistemlerle donatılmıştır. POS Sistem, PC-tabanlı bilgisayarlara kolayca entegre olan bileşenler taşır. Küçük müşteri monitörleri, nakit kasaları, programlanabilir klavye, kredi kart okuyucusu gibi pek çok donanım ve yazılım sürücüleri içerir.

etiket

Araçta muhasebe, dağıtıcı ve üretici firma satıcılarının satış noktasında fatura kesip tahsilat yapmalarına ve sipariş almalarına imkan sağlayan bir sistemdir. Temel olarak bir veri terminali ve bir de taşınabilir yazıcıdan oluşan sistem, firma kayıtlarının tutulduğu arka ofis yazılımı ile uyumlu olarak çalışmaktadır.

Kamyon dağıtıma çıkmadan önce tüm müşteri stok, fiyat, sipariş ve bakiye bilgileri; bir iletişim arabirimi ile el terminaline yüklenir. Satıcı gittiği müşteride öncelikle satılan ürünlerin etiketlerini okutur, gerekli gördüğü durumlarda el terminalinden belli bir oranda indirim yapar ve yazıcıdan bir faturalı irsaliye bastırır.

Daha sonra müşterinin vereceği siparişleri kaydedebileceği gibi, tahsilat da yapabilir. Ödemenin ne şekilde yapıldığı, çek verilmişse vadesinin ne kadar olduğu el terminaline işlenir. Dönüşte tüm satış, sipariş, stok ve tahsilat bilgileri yine bir iletişim arabirimi ile ana bilgisayarda kullanılmakta olan arka ofis yazılımına aktarılır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.