Prematüre Bebeklerle İlgili İlk Kitap

Prof. Dr. İpek Akman’dan prematüre bebek sahibi aileler için kaynak olarak okuyabileceğiniz ilk kitap: “Sevgiyle Büyü Prematüre Bebek”

Prematüre bebek sahibi ailelerin aklındaki sorulara cevap vererek ebeveynlere bebeklerine nasıl bakmaları gerektiği hakkında aydınlatıcı bilgiler veren” Sevgiyle Büyü Prematüre Bebek”, Bilgi Grup’tan satışa sunuldu.

Günümüzde tıbbı yenilikler çok hızlı bir şekilde gelişse de erken doğumların önüne geçmek ne yazık ki henüz mümkün değil. Türkiye’de her yıl doğan, 1.3 milyon bebekten ortalama 100 bini prematüre olarak dünyaya geliyor. Yaygın olan kullanılan kısırlık tedavileri sonrası, çoğul gebelikler ve dolayısıyla da prematüre doğumlar artmakta. Ayrıca yenidoğan hastalıklarını tedavi eden uzman ve yenidoğan yoğun bakım üniteleri de şu anda yetersiz sayıda.

Prematüre bebekler organ gelişimlerini tamamlayamadan erkenden dünyaya geldikleri için uzun süre özel bir bakım görmeleri gerekiyor. “Sevgiyle Büyü Prematüre Bebek” bu zorlu süreci yaşayan anne babalara bilgi sunarak, bebekleri yoğun bakımdayken olan biteni anlamalarını kolaylaştıracak ve onların sağlık ekibinin bir parçası olabilmelerini sağlayacak.

Prematüre bebeklerle ilgili; taburcu olmadan önce yapılması gerekenlerden, bebeğin evde bakımın nasıl yapılacağına, hangi vitaminlerin verileceğinden, hangi aşıların yapılması gerektiğine, bebeğin norolojik ve zihinsel gelişiminden anne bebek ilişkisine kadar bir çok önemli pratik bilgi ve daha fazlası kitapta bulunuyor.

Sevgiyle Büyü Prematüre Bebek prematüre bebek sahibi olan aileler için tüm D&R’larda ve kitabevlerinde. Prematüre Bebekler hakkında yazılmış olan ilk kitap olma özelliğini taşıyan kitabın fiyatı 12 TL. Ayrıca kitabın telif gelirleri 2 ay erken doğmuş dördüz prematüre bebeklerin sağlıklı büyümeleri için Prof. AKMAN tarafından ailelerine bağışlanıyor.

Prof. Dr. İpek Akman:

1991 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Çocuk hastalıkları ihtisasını ABD’de Pennsylvania State Üniversitesi’nde yaptıktan sonra 1997 yılında Türkiye’ye dönerek Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. Neonatoloji (yenidoğan) üst ihtisasını tamamlayıp 2002 yılında doçent, 2007 yılında profesör oldu. Pek çok ulusal ve uluslararası bilimsel yayını olan Prof. Dr. Akman, Türk Neonatoloji Derneği, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı, European Society of Intensive Care ve American Academy of Pediatrics üyesidir, Anne ve Bebek dergisinin ve Herkese Sağlık dergisinin danışmanıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.