Proteinlerin Yaşantımızdaki Yeri

Vücudumuzu oluşturan hücrelerin her bir parçasını proteinler oluşturur. Bedenimizin sağlıklı ve canlı olması için proteinler çok önemlidir. Proteinlerin vücudumuzda yapıcı işlevleri olduğu gibi onarıcı işlevleri de bulunur. Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde enflasyon oluşumu olduğu takdirde hastalığa karşı bağışıklık kazanmak ve vücudumuzu dirençli tutabilmek için proteinler antikor oluşumuna yardımcı olurlar.

Gün içinde enerjik olabilmek için bol miktarda protein tüketmeliyiz. Proteinin hayatımızdaki yeri ve önemi açısından içerisinde en fazla miktarda protein bulunduran; balık, tavuk, kırmızı et, süt ve süt ürünleri besinlerini bolca tüketmemiz gerekiyor.

Pişirilen etin bünyesindeki protein miktarı %15 ile %40 arasında değişim göstermektedir. Bol miktarda protein taşıyan temel besin maddelerinin dışında fasulye, bezelye, fıstık ve baklagillerde de azımsanmayacak oranda protein bulunur. Az miktarda da olsa protein barındıran bitkisel ürünler, meyve, sebzeler, tahıllar ve fındıktan da belirli aralıklarla tüketmeliyiz.

Proteinlerin vücudumuza kazandıracağı protein miktarı en fazla %10-%15 civalarındadır. Proteinler ve enzimlerin canlılar için önemi oldukça fazladır. Gün içerisinde tüm bu materyalleri vücudumuza kazandırmalı ve ve vücudumuzu dengede tutmalıyız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.