Sistit ve Tedavisi

İdrar torbasının iltihaplanmasına tıpta sistit adı verilir. Boşaltım sisteminde sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Tedavi edilmediğinde böbreklere ve boşaltım sistemine kalıcı harsalar verebilen bir hastalıktır.

Anüs bölgesindeki bakterilerin, idrar kanalı ile böbreklere kadar ulaşması ve burada iltihaplanmaya yol açmasıyla hastalık başlar.

Sistit, genital bölge temizliğinin az olduğu durumlarda yapılan cinsel birleşmelerde, kadınlarda menopoz döneminde, idrar yolları hastalıkları nedeniyle de görülebilmektedir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülür. Bunun nedeni ise kadın üretrasının erkeğinkinden daha kısa olmasıdır.

Sistite en fazla sebebiyet veren bakteri koli basilidir. Koli basili kalınbağırsaktan cinsel birleşme vasıtasıyla mesaneye ulaşabilir ve sistite neden olur.

Sistitin sık görülen belirtisi idrarda yanma ve sızlamadır. Sistitli hastalar sık idrara çıkarlar ve yanma idrardan sonra da devam eder. İdrar kötü kokuludur. Genel olarak görülen ağrı kasıklara ve makata kadar yayılır.

Sistitin görülebileceği risk gruplarından en önemlisi çok eşlilerdir. Hamilelerde, diyabetli hastalarda, yaşlılarda ve boşaltım yolu hastalıkları geçirmiş veya geçirmekte olanlarda da görülme olasılığı fazladır.

Sistitten korunmanın baş şartı temizliktir. Özellikle genital bölge temizliğine hassasiyet göstermek ve tuvalet sonrası kadınlarda vajinanın yıkanma şekli önemlidir. Zamanında tuvalete çıkmak ve günlük iç çamaşırı değiştirmek de sistite yakalanma riskini azaltacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.