Sivas kangalı

Sivas kangal köpeği Türkiye’nin Sivas ilinin Kangal ilçesinin adını almış,aslen Türk çoban köpeği olarak Dünyaca kabul gören,bir zamanlar yawruları yurt dışına kaçırılıp çiftleştirilmeye çalışılan köpek olarak bilinmektedir. Kangal köpeğinin iki çeşiti vardır.

Birincisi; ak baş, ikincisi ise;kara baştır. Akbaş cinsi kangal köpekleri uzun tüylü olup kafalarında ve vicudunun çeşitli yerlerinde beyazlıklar olmaktadır. Karabaş cinsi kangal köpekleri ise tüyleri akbaşlara nazaran daha kısa olup vicudunun belirli kısımlarında siyahlıklar olabilmektedir.

kangal köpeği
kangal köpeği

Kangal köpekleri genellikle çoban köpeği olarak nitelendirilirler,çobanların en büyük silahları olan Sivas kangal köpekleri aynı zamanda bekçi köpeği olarak daha uygun olabilmektedirler. Çünkü çoban köpekleri hayvan sürüsünü koruyup kollamaktan yanı sıra daha çok hayvan sürüsüne yol gösterici olarak kullanılmaktadır.

Sivas kangal köpeğinin diğer adı ile türk aslanının en belirgin özellikleri sahiplerine aşırı bağlı ve duygusal olmasıdır. Ayrıca sahibine ait olduğuna inandığı şeyi hayatı pahasına korumaksivas kangal köpeğinin asli görevi olarak kabul görmüştür. Sizde adresine girerek sitemiz üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilir,belki bir adet sivas kangal köpeği sahibi olabilirsiniz.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.