SSD Teknolojisi


Bu makalede bizim için yeni bir dönem açacak SSD(Solid State Disk) teknolojisine değinmek istiyorum. Çıkış noktaları notebooklar olarak görülen SSD disklerin erişim süresi 0,5 milisaniyede 1500 GB a kadar çıkabiliyor. Bu oranın normal sabit disklerde 2 milisaniye ile 350 GB olduğunu düşünürsek SSD disklerin normal disklere göre kat kat daha hızlı bir erişim süresi olduğunu görürüz.

SSD disklerin yapımında Epromları kullanan üreticiler normal sabit disklerde bulunan motor, manyetik kafai hareketli parçalar gibi donanımlarıda ortadan kaldırmışlardır. Bunun büyük bir avantaj sağlaması yanında notebooklardaki normal sabit disklerden 40 GB lık bir kapasiteye sahip olan bir HDD 2Watt civarında enerji harcarken SSD disklerin sadece 0,5Watt civarında bir enerji harcadığı görülmektedir. Bunların yanında birde ısınma özelliğine değinmeden geçmeyeyim istedim. Bir notebook aşırı ısındığı zaman ilk zarar vereceği donanımlardan biri harddisktir. Normal harddiskler maximum 60 derecelik bir ısıya dayanabilirken SSD disklerin ısıya dayanma derecesi 85’e kadar çıkabiliyor.

Sunduğumuz özellikleri şöyle bir toparlayacak olursak gerek erişim süresi,  gerek erişim kapasitesi gereksede ısınma değerleri ve güç tüketimi açısından bakıldığında gelecek yıllarda notebooklarımızın temel donanımlarından biri olan HDD lerin yerini SSD disklerin alacağı notebook üreticileri tarafından teknoloji dünyasına yansıtılmaktadır.

Diğer yandan SSD teknolojisini sadece notebooklarla bağdaştırmamak gerektiğinide belirtmek istiyorum. Taşınabilir disklerde de  SSD teknolojisini kullanmaya başladığımızda taşınma esnasında bir yere çarpma, düşürme veya çalışırken sallama gibi şu anda kullandığımız disklerimizde istemediğimiz bu olayların olmasını dert etmeyeceğiz.

SSD teknolojisi her yönüyle kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlama aşamasına gelmişken tek sorunun fiyatı olduğunu söylemek istiyorum. Şu anda 16 GB kapasitesindeki SSD teknolojisi içeren bir harddisk 1000 $ civarında bir fiyatla gün yüzüne çıkmaya hazırlanyor.

Hızı, gücü ve ısınmayı dert eden, bunun karşılık fiyat unsurunu dert etmeyen herkese SSD teknolojili günler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.