Tarayıcı savaşları kızışıyor


Web tarayıcıları arasında kullanıcılar açısından birçok alternatifin olması tarayıcı pazarını da muazzam bir Pazar olarak ortaya çıkarmakta. Yaza doğru yaklaşırken tarayıcı devleri birer birer yeni sürümlerini duyurmaya başladı.

Firefox cephesinde 4 sürümünü görüyoruz. Firefox, 4 sürümünde en çok kararlılık konusuna önem vermiş. Sörf esnasında kullanıcıları çıldırtan çökme sorunu, 4 sürümünde kararlılık yapısının büyük ölçüde iyileştirilmesiyle rafa kalkacak gibi görünmekte. Sekmelerde ve araç çubuklarında da değişikliğe gidilmiş. Yeni butonlar daha belirgin ve daha estetik görünmekte.  Chrome’a benzetilebilen sekme pozisyonları, klasik görünüm seven kullanıcılar için kolaylıkla değiştirilebilmekte.

Firefox yeni sürümüyle HTML5 desteği de sunmayı hedefliyor. Bu yeni protokol sayesinde birçok yenilik de tarayıcılara kazandırılmış olacak. Firefox, 4 sürümünde 64 bit seçeneğiyle birlikte gelecek. Bunun yanında grafiksel olarak ihtiyaç duyduğunda, donanımınızdaki grafik kartınızı da kullanabilecek.

Internet Explorer 9 da yakında göreceğimiz tarayıcılardan. 8 sürümünün üzerinden fazla bir zaman geçmeden HTML5 standardını destekleyen bir sürüm yapak için kolları sıvayan Microsoft, bu sürümünde piyasadaki birçok rakibine fark atacak tarayıcısını oluşturmuşa benziyor. CSS3 ve DOM yenilikleriyle donatılan IE 9, birçok performans testinde rakiplerine fark atmış durumda.

IE kullanıcılarını böylesini heyecanlandıran 9 sürümü için bir de can sıkıcı ayrıntı mevcut. Windows XP kullanıcıları, IE’nin 9 sürümünü kullanamayacaklar. 9 sürümünü kullanmak için en az Vista terfisi şartını koşan Microsoft, bu kararıyla kullanıcılarını üzmüş görünüyor.

Apple cephesine baktığımızda, iPhone fırtınasıyla bir kenara atılmış gibi görünen Safari’nin 5 sürümü yakında piyasaya sürülüyor. Yıllardır diğer tarayıcıların gerisinde seyreden Safari’yi, geliştiricileri hak ettiği yere çıkartmaya kararlı görünüyor.

Safari’nin yeni sürümünde daha çok hız vaat ediliyor. Diğer sürümlere göre %30 gibi bir hızın yaşanacağı Safari’de, tarayıcı motoru geliştirilmiş durumda. Ayrıca DNS Prefetch teknolojisi sayesinde web sitelerinin daha hızlı açılması ve daha hızlı sörf amaçlanıyor. Safari’nin diğer tarayıcılarda bulunmayan bir de Reader özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde okuduğunuz yazının çevresindeki objelerin dikkatinizi dağıtmasını engelleyecek bir izleme modu yaratılmış. Bu özellik ile yazıya daha fazla odaklanma sağlanabiliyor.

Not:Resim,bildirgec.org ‘dan alınmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.