Teknolojinin gelişimi hayatımızı etkiliyor

Hızlı bir şekilde gelişen teknoloji birçok insanın yaşamını etkilemekte. Bunun farkına çoğu zaman varamasak da insan davranışlarındaki farklılıklar, hayatlarındaki değişimlerin nedeni teknolojiye dayanıyor.

Herkes teknolojinin zararlarından bahsediyor fakat nedir bu zararlar? İnsanlar kendine zarar verdiğini bildiği bir şeyi neden sürekli geliştiriyor? Sosyal açıdan insanları yalnızlığa mı sürüklüyor?

teknolojik gelişmeler
teknolojik gelişmeler

İnsanların birbirlerinden uzaklaşması, kopması ve her şeyin sanal ortama taşınması ve sanal ortamda tartışılması değinmek istiyorum. İnsanlar teknolojinin sağladığı yeniliklerden yararlanırken kendini tamamen sanal ortama bağlıyor.

Her şeyi işyerinde, evinde tek yapan bir insan yalnızlığa mahkûm ediliyor. Bu yalnızlık bir süre sonra ruh halinde kötü hissetme, davranışlarında bozulma, bir agresifliğe dönüşme şeklinde ortaya çıkabiliyor.

Bu konu üzerinde birçok araştırma yapılmaktadır. Bunlardan bir tane örnek verecek olursak: İki çocuk üzerinde yapılan gözlemde bir çocuğu bilgisayar ve televizyon karşısına koymuşlar, çocuk televizyon izlemiş ve oyunları bilgisayar üzerinden oynamış, diğer çocuk ise oyuncaklarıyla odasında oynamıştır.

Araştırma bittiğinde televizyon ve bilgisayarla ilgilenen çocuğun zekâsında bir düşme ve yalnızlaşma, sinirli bir ruh hali saptanmıştır fakat diğer çocukta ise hayal dünyasında bir gelişme, mutlu bir ruh hali saptanmıştır. Görülüyor ki küçük yaşlarda bilgisayar ve televizyona bağımlı yaşamaya mahkûm edilen çocuklara zarar veriliyor. Onların zihinsel gelişimine, hayal dünyasına büyük ölçüde zarar veriyor.

Sonuç olarak teknoloji hızlı bir şekilde ilerliyor. Hızla gelişen teknoloji karşısında insan ilişkilerinden kopmamak için teknoloji doğru amaca hizmet edecek şekilde kullanmalıyız. Her şeyden önce insan olduğumuzu unutmamalı ve teknolojiye bağımlı olmadan insan olarak da yapabileceğimiz şeyleri yapabilmeli kendimize hem psikolojik hem fizyolojik açıdan zarar vermemeliyiz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.