Temel Olarak Twitter’ın Püf Noktaları

Temel Olarak Twitter’ın Püf Noktaları

Dünya üzerinde hemen her kesimden insan tarafından kullanılmakta ve siyasal ve toplumsal olayları etkileyebilme gücüne sahip Twitter; bir soysal ağ ve mikroblog sitesidir. Yeni nesil iletişim araçlarının en yaygın kullanımlılarından biri olan Twitter, sosyal medyanın en popüler araçlarından bir olarak görülmektedir.

Kullanıcının izlemek istediği diğer kullanıcıları takip edebildiği ve kendisini takip etmek isteyenleri dilerse sınırlandırabileceği bir platform olan Twitter aynı zamanda dünya ve ülke gündemi gibi seçimleri ile en çok bahsedile içeriklerden haberdar olabileceği bir platformdur.

Farklılığı ile diğer sosyal ağ devlerini kısa sürede geride bırakan Twitter sayıları hızla artan bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Son yapılan açıklamaya göre yaklaşık olarak dakikada ortalama 98 bin tweetin yayınlandığı Tweetter kullanıcısının prestiji takipçi sayısı ile belirlenmektedir.

Kullanıcısına gündemi yakalama ve konular hakkında yorum yapabilme imkanı sağlayan Twitter nerde ise bir haber alma kanalı haline dönüşmektedir. Ana akım medyayı sorgulama ve dünyanın her alanında yaşananlardan anında haberdar olma özelliği ile Twetter, başlangıçtaki amacından çok daha farklı bir boyuta ulaşmıştır.

Temel Olarak Twitter

  • Twiteer Kullanımı Ve Kısaltma Tanımları

Her bir mesaj için 140 karakter sınırlaması bulunan Tweetter alanında yayınlanan mesajlara İngilizcede ciklemek anlamındaki tweet adı verilmektedir. Kullanıcısına dilediği kadar takip etme imkanı sağlayan Tweetter’de takip edilen birey ya da kurumların yazdıkları sayfa üzerinde görüntülenebilmektedir. Ayarlar seçeneği ile sınırlama ya da sınıflandırma yapılarak kullanılabilen Twetter kullanıcısının öncelikli olarak bilmesi gereken kısaltmalar bulunmaktadır.

Tweetter üzerinde sıklıkla kullanılmakta olan #FF Follow Friday anlamına gelen bir Twitter geleneği olarak Cuma günleri, listenizdeki şahıslara yeni kişileri önerme anlamına gelmektedir. Başa #FF yazdıktan sonra, @ işaretiyle beraber kullanıcı sıralamak mümkün olmakta. Yine en bilinen Twetter kısaltmalarından biri olan RT ReTweet anlamına gelen bu kısaltma, bir başkası tarafından atılan tweet’i tekrar tweetlemek anlamındadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.