TOKİ’ye kimler başvurabilir

Yaklaşık 30 yıl önce kurulan TOKİ yani Toplu Konutlar İdaresi Başkanlığı o günden bugüne hizmet alanlarını genişleterek, insanlara hizmet vermeye devam etmektedir. Yoktan yeni yaşam merkezleri inşa eden bu kurumdan faydalanan insanlar sayısı da her geçen gün artış göstermektedir.

Bu kurumun yarattığı toplu konut binalarından faydalanmak için, insanların bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Mesela bu şartların en önde geleni Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaktır. Bu durumda yabancı olan hiçbir insan TOKİ’nin yarattığı yaşam merkezlerindeki konutlardan yararlanamayacaktır.

toki evleri
toki evleri

Mesela Ağrı TOKİ evleri yaşam merkezindeki apartman dairelerinden birinde oturmak isteyen kişilerin Ağrı’da en az 1 yıl oturması gerekmektedir. Şehit aileleri, dul ve yetimler kategorisinde bulunan kişilerin ise en az 3 yıl o bölgede ikamet etmesi gerekmektedir.

Mesela Adana TOKİ evleri bölgesinde daire sahibi olmak isteyen kişilerin en az 25 yaşında olması gerekmektedir.(Dul kalmış kadınlarda yaş sınırı aranmamaktadır) Bir diğer şart ise kazanılan gelirin 2.100 liradan daha az olmasıdır.

Tüm bu başvuru konuları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız adresini ziyaret edebilirsiniz.

3 Comments

  1. Toki evlerinin en büyük avantajı bir site ortamının, komşuluk ilişkilerinin olması. Büyük binaların arasında böyle bir ortam yakalamak bu devirde çok zor.

  2. Şehrin gelişimi açısından böyle yapılar çok önemli. Ayrıca mahalle ortamının sağlanması insanları birbirine yaklaştırıyor.

  3. Toki evlerinin en büyük avantajı şehir içi düzenin sağlanıyor olması. Evlerin çok katlı olması da muhtemel nüfus artışında yaşanacak zorlukları azaltıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.