Trans yağ nedir?

Her gün dışarda birçok şey yiyoruz. Bu yediğimiz yemeklerin içinde ne tür yağlar kullanıldığını biliyor musunuz? Trans yağ neredeyse yediğimiz her şeyin içinde mevcut.

Trans yağ doymuş yağlar arasında değildir. Trans yağları tekli ve çoklu olarak iki gruba ayrılmamız mümkün. Trans yağlar günümüzde damar tıkayan yağlar olarak geçmektedir. En başta kap sağlığı olmak üzere birçok kolestrol hastalığına olumsuz yönde etki eden trans yağlar ne yazık ki günümüzde fast food sektörü başta olmak üzere birçok yerde kullanılmaktadır.

trans yağ
trans yağ

Trans yağlar bir çeşit yağ asidi türü olmakla beraber vücuda alınmasının zorunlu olmadığı tek yağ asidi türüdür. Trans yağlar vücuda alındığında iyi huylu kolestrol seviyesinin azalmasına sebep olurlarken kandaki kolestrol düzeyini arttırdığı da bilimsel olarak defalarca kez kanıtlanmıştır.

Amerika birleşik devletleri ve kanada gibi gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre trans yağın vücuda belli bir miktar alınması bir zarara yol açmıyorken fazla miktarda alınması direkt olarak damar tıkanıklığına neden oluyor. Ancak az miktarda alınan trans yağın vücuttaki kolestrolü dengede tuttuğu da açıklanmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.