Windows’ta Ekran Görüntüsü Kayıt Etme

Windows’ta Ekran Görüntüsü Kayıt Etme

Windows işletim sistemi üzerinde yer alan görseller ve metinleri kayıt etmeye yarayan bu pratik kullanım hayatınızı birçok alanda kolaylaştırabilir. Bilgisayar ekranı üzerinde bulduğunuz bir metin ya da görseli bir başka birine anlatma ve ifade etmektense göstererek çok daha kolay anlatabilirsiniz. Ekran görüntüsü yakalama anlamına gelen kayıt etme işlemi PrtScn tuşu sayesinde yapılabilmektedir.

Windows 7 için PrtScn tuşuna basarak ekran görüntüsünü kolaylıkla panoya kopyalayabilirsiniz. Ekran yakalama ve kopyalama yazdırmak ve bir başkasına göndermek istediğinizde ise Paint programı ya da bir başka görüntü düzenleme programına yapıştırıp kayıt etmek gerekmektedir.

Yine ekran görüntüsü kayıt işlemini kolayca yapabileceğiniz Windows 8 işletim sistemi yükü bir bilgisayar üzerinde ise ekran görüntüsünü almak için Windows tuşu + PrintScreen tuşlarına aynı anda basmak ekran görüntüsünü fotoğraf olarak kayıt etmek için yeterli olmaktadır. Windows üzerinde hareketli görüntü yani video görüntüleri kayıt edilmek gerekliliğinde ise üçüncü parti yazılımlardan birine ihtiyaç duyulmaktadır.

İnternet üzerinde birçok şekilde ücretli ya da ücretsiz olarak bulunabilen üçüncü parti yazılımlar sesli ya da sadece görüntülü biçimde kayıtları avi ya da bir formatta saklanabilmekte. Gelişmiş özellikler sahip üçüncü parti video kayıt edebilme imkanı sağlayan yazılımların kesinlikle ücretli olduğunu belirtmekte yarar var.

Windows’ta Ekran Görüntüsü Kayıt Etme
Windows’ta Ekran Görüntüsü Yakalama

Tüm detayları ile betimlemek ya da görseli bir daha gerekebileceği için kayıt etmek istediğimizde yardımımıza koşan Windows ekran görüntüsü kayıt etme özelliğinin yetersiz olduğu hareketli görüntü kayıt etmek için kullanılmakta olan üçüncü parti yazılımların kullanım özellikleri hemen hemen aynı biçimdedir.

Ücretsiz yazılımlardan biri olarak kullanabileceğiniz CamStudio programı ile ister sayfa üzerindeki videoyu isterseniz de bütün ekranı tümü ile kayıt edebilme imkânına sahipsiniz. CamStudio. org adresinden ücretsiz olarak indirilebilen program basit kullanımı ile de tercih edilebilir özellikte.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.