Ya İnternetten Önceki Yaşam

internetin hayatımızdaki yeri
internetin hayatımızdaki yeri

Çağımız internetten önce ve internetten sonra diye ikiye ayrılabilir mi acaba. Bugün 20’li yaşlarını sürenler doğduğunda internet vardı ama şöyle bir 25 yıl önceye gittiğimizde internet henüz yeni doğmuş bir bebek gibi hele 30 sene önce internetten söz etmek olası bile değil.

Ama internetin yaşamımıza girmesi pek çok kolaylık getirdi. Artık tek bir tuşa basarak her işimizi yerimizden kalkmadan yapabiliyoruz. Telefon faturası mı ödenecek, vizyona giren filmler mi öğrenilecek ya da o sevdiğimiz dizinin bölüm özeti nedir hepsini ilgili web sayfasına girerek saniyeler içinde hallediyoruz.

internet öncesi yaşam
internet öncesi yaşam

Teknoloji doğru kullanıldığında son derece faydalı. Kimi siteler tek bir konuya odaklanırken ki biz bunlara tematik siteler diyoruz kimileri ise daha geniş kapsamda her türlü bilgiyi veriyorlar.

Ama burada asıl soru şu. Doğru bilgiye nasıl ulaşılır?

İnternette Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşılır?

Çünkü internet üzerinde doğru olduğu kadar bir yığın yanlış, saçma sapan bilgi de karşımıza çıkabiliyor. Örneğin kişi zayıflamak için XXX diyetini deniyor ama ölümcü sonuçlar ile karşılaşabiliyor. Veya siteden beğenip gittiği tatil köyünün hiç de göründüğü gibi olmadığı gerçeği ile karşı karşıya kalıyor.

internetin hayatımızdaki yeri
internetin hayatımızdaki yeri

En çok yaşanan ise asparagas haberler. O yüzden doğru bilgiye doğru biçimde ulaşmak son derece önemli.

Girilen siteler yani bilgi alınan kaynaklar iyice araştırılmalı, her albenili görünen siteye girilmemeli ve mutlaka site için yapılan yorumlara bakılmalı.

Çünkü internet ortamında ciddi bir bilgi kirliliği mevcut.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.