Yer altı ekonomisi

Yer altı ekonomisi denilen durum devletin yasaklamış olduğu her türlü alışverişe verilen isimdir. Yer altı ekonomisi kayıt dışıyı takip etmekte zorlanan ülkelerin başının belası bir durumdur. Genellikle yer altı ekonomisi mafya gibi şiddete başvuran kişilerin oluşturduğu bir sektördür.

Yer altı ekonomisinde devletin yapılmasını veya imalatını yasakladığı veya sadece devlet eli ile yapılması zorunlu olan işlerin kaçak olarak ekonomiye ve vergiye dahil olmadan yapılan işlerin tümü olarak nitelendirilir. Bu sektörde yapılan her türlü işlem vergi dışı olduğundan devletler bu yer altı ekonomi yüzünden ciddi kayıplar yaşamaktadır. Bunların yanında yer altı ekonomisi her türlü denetimden uzak olduğundan sağlık açısından da sorunlar yaratmaktadır.

Devlet kontrolünde yapılan bir imalat her türlü belirlenen kriterlere uymak zorunda olduğundan maliyeti yüksek olmaktadır. Fakat yer altı ekonomisi devlet denetiminden uzak olan her hangi bir üretim için hiçbir kurala uymadığından hem sağlığımız hem de ekonomimiz zarara uğramaktadır. Ülkemizde de son yıllarda yer altı ekonomisi de denilen kayıt dışı ekonomi konusunda önemli adımlar atılmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.